Home Култура и изкуство Значими събития от културния календар за месец юни
Значими събития от културния календар за месец юни

Значими събития от културния календар за месец юни

0
0

Културен календар месец юни

М. ЮНИ 2019 г.

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

1 юни

Международен ден на детето / по отделна програма/

 

1 юни

10,00 ч. – пред читалището в с. Дивотино

ХХII Национален детско-юношески фестивал „Чичо Стоян“, инициатива на НЧ „Чичо Стоян-1927“ и Кметство – с. Дивотино

2 юни

11,30 ч. – Паметника на Христо Ботев /пред ПГЕМП ”Хр. Ботев”/

Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България – общоградско поклонение, поднасяне на венци и цветя

Организатор: Община Перник, ОК Дворец на културата, ПГЕМП “Хр. Ботев”

 

5 – 7 юни

Международен детско-юношески театрален фестивал „Арлекин” /по отделна програма/

Организатор:  ЦПЛР-ОДК Перник и Община Перник

         

                    8 юни

10,30 ч. – открита сцена пред НЧ „Христо Ботев – 1961 г. ”с. Люлин

Първи „Звончарски събор по Спасовден”

Организатори: Кметство и НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

 

16 юни

10,00 ч. – открита сцена пред НЧ „Пробуда – 1922 г.”, с. Драгичево

Втори фолклорен фестивал „На мегдано у Драгичево”

Организатори: НЧ „Пробуда – 1922 г.” и Кметство Драгичево

 

24 юни

10,00 ч.- местност „Ладовица“ кв. „Изток“

Еньовден“ – VIII Регионален фестивал на любителското творчество на възрастните хора

Организатор: Кметство „Изток“ , НЧ „Искра-1960 г.“ и Община Перник

 

                            

26 юни

90 ГОДИНИ ОТ ОБЯВЯВАНЕТО НА ПЕРНИК ЗА ГРАД   ПРАЗНИЧНА ПРОГРАМА

 

29 – 30 юни

9,00 ч. –  открита сцена пред НЧ „Пробуда – 1937 г.”, с. Кладница

„Витошки напеви” – ХІІ  Регионален фолклорен събор

Организатори: НЧ „Пробуда – 1937 г.” и Кметство с.Кладница

 

ІІ. ГАЛЕРИИ

  • 30 юни

9,00 ч. – 17,00 ч. пред  детския отдел на библиотеката

Изложба  – рисунки  – Детска формация „Ателието“ към Художествена галерия  гостува на РБ „Светослав Минков“

     

     13 юни

17,00 ч.  – Галерия “Кракра”

„Перник – моят град“ – годишна изложба на Ателието към Художествена галерия

   20 юни

17,00ч.  – Галерия “ Артсалон ”

Изложба скулптура на Вълко Ценов

           

25 юни

12,00 ч. –   галерия „Любен Гайдаров“   

„90 години Перник – град“  – изложба картини от колекцията на Художествена галерия

 

ІІІ. МУЗЕИ

ИЗЛОЖБИ

1 – 30 юни

9,00 – 17,00 ч. – Регионален исторически музей

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
  • „Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
  • „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“ – съвместна изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник
  • „Стефан Бръчков – учителят, който възроди стария Перник“

 

24 юни

„Мини Перник“ – мобилна изложба

 

        28 юни

16,00 ч. – Подземен минен музей

„Старият  Перник“ – пърформънс, съвместна изява  с ЦПЛР – ОДК

 

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ

УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ

1 – 30 юни  (по отделна програма)

„В тишината на храма: Храм „Св.Георги“ като част от историята на Перник“

8 юни

10,00 ч.  – Регионален исторически музей

Семейна събота – „Индустриалния Перник“

ІV. ТЕАТЪР

6 юни

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Вражалец“  – Режисьор: Георги Стоилов

Участват: Любомир Нейков, Станимир Гъмов, Петьо Петков – Шайбата, Деси Бакърджиева и Албена Павлова

Гостува  театър „Мелпомена“

 

7 юни

13,30 ч. – 23, 00 ч.– Театрален салон „Георги Русев“

КИНО В ТЕАТЪРА

 

8 юни

11,00 ч.- 23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

КИНО В ТЕАТЪРА

 

9 юни

11,00 ч.- 23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

КИНО В ТЕАТЪРА

 

27 юни

18,00 ч. – Театрален салон ЦПЛР-ОДК

„Граовски вечери“ – музикално-театрален спектакъл, съвместна изява на ЦПЛР-ОДК и Регионален исторически музей

 

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Влизай без да чукаш“ – режисьор Андрей Калудов

Участват: Веселин Мезеклиев, Аделина Петрова, Катрин Василева

 

  1. БИБЛИОТЕКИ

18 юни

10,00 ч. -17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Отдел

„Изкуство

„Смелостта да създаваш свой свят“ – витрина по повод 50-годишния юбилей на Камен Цветков (21.06.1969 г.) – художник от Перник

 

20 юни

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

„Перник – съкровищница от ценности” –  изложба с материали от фонда на библиотеката по повод 90 години от преобразуването на Пернишката селска община в градска

 

24 юни

10,00 ч. – интернет адрес на Регионална библиотека „Светослав Минков” www.libpernik.net и фейсбук страницата

„Перник – значителен градски център“ – виртуална витрина по повод обявяването на Перник за град с Указ на цар Борис Трети

 

26 юни

10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня; на интернет адреса на РБ„Светослав Минков” www.libpernik.net и фейсбук страницата

„Закрилникът на Перник и миньорите  Св. Ив. Рилски Чудотворец” – мултимедийна изложба и представяне на публикации от фонда на библиотеката с икони на светеца по повод 100 години от приключване на строежа на минната църква „Св. Иван Рилски”

 

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ

4 юни

18,00 ч.- театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник

Годишен концерт на клуба по спортни танци с ръководител Людмила Томова

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

6 юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата

Концерт на Камерен оркестър „Орфей” и ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата, диригент Райчо Христов

 

7 юни

18,00 ч. – Галерия „Любен Гайдаров“

90 години хор „Добри Христов“ – тържествен концерт

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, гр. Перник

 

10 юни

17.30 ч. – Малък салон, Дворец на културата

Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Невелина Станимирова

 

19,00.ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Концерт на хип-хоп формация „Dance Quad”

Организатор:Общински младежки дом – Перник

 

11 юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,

диригент Трифон Трифонов

 

12 юни

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата

Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Йоанна Козарева

 

18,30 ч.- театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник

Концерт – спектакъл на Школата по съвременни танци с ръководител Пламен Ганов

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

19,00 ч. – голям салон, Общински младежки дом, Перник-център

Годишен концерт на ДЮФА  „Чудно оро”

Организатор:  Общински младежки дом

 

13  юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата

Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Славена Вражалска

 

19,00 ч. –  театрален  салон „Георги Русев“

Годишен концерт на Фолклорен ансамбъл „Граово”

Организатор:  Общински младежки дом

 

14 юни

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата

Общ концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата

 

18 юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,

диригент Трифон Трифонов

 

19 юни

19,00 ч. – Голям салон, Дворец на културата

Концерт на АНПТ ”Граовска младост” при  ОК Дворец на културата

 

20 юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

21 юни

16,30 ч. – пред Двореца на културата

„Децата на Перник празнуват“ – поздравителен концерт с участието на деца от

ДГ „Пролет“ и ДГ №15 „Райна Княгиня“, по повод 90-годишнината на Перник като град

 

24 юни

18,00 ч.- голямо фоайе, ЦПЛР-ОДК Перник

Хор „Родна песен” – годишен концерт

 

25 юни

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

17,00 ч. – пред Кметство „Изток“

Празничен концерт на детските градини

 

18,30 ч. – Музикално фоайе, Дворец на културата

Концерт на Камерен оркестър „Орфей” към ОК Дворец на културата,  диригент Райчо Христов

 

VII.  ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

                    1 юни

10,30 ч. – детската площадка, с. Кралев дол

Детско тържество по случай „Деня на детето“

Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“

 

11,00 ч.парка на с. Черна гора

Детски забави и игри

Организатор: НЧ „Наука – 1967 г.”, с. Черна гора

 

11,00 ч.НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци

Детско парти с игри и забави

Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”

 

17,00 ч. – пред НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

Детски празнична програма

Организатор: НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”

 

                    2 юни

10,00 ч.   НЧ „Просвета – 1909г.”, гр. Батановци

Силов трибой  „Батановска сила” –  състезание по случай  Спасовден

Организатори: НЧ “Просвета – 1909 г.”и  Кметство град Батановци

 

                    3 юни

13,00 ч. – НЧ „Искра  – 1960 г., кв. „Изток”

„Детство мое , реално и вълшебно” – изложба на рисунки на деца

Организатор: НЧ „Искра  – 1960 г.”

 

18,00 ч. – салон на НЧ “Съзнание – 1922 г.“

Годишен концерт на фолклорна формация “ Байрактаре“

Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”

 

                     4  юни      

17,30 ч. – галерия „Марин Гогев“, кв. „Изток”

Изложба на испански и латиноамерикански художници  “Пъстър свят„

Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”

                    

5 юни

19,00 ч. – на площада, с. Расник

Ден на селото – празнична програма и заря

Организатори: Кметство и НЧ „Димитър Полянов – 1927 г.”, село Расник

 

                              6 юни

11,00 ч.  –  местност „Дъбо”, с. Кладница

Курбан за здраве по повод „Спасовден“

Организатори: Кметство, НЧ „Пробуда – 1937 г.” и  Църковно настоятелство

 

12,00 ч . – манастира „Св. Спас”, с. Големо Бучино

Спасовден – курбан и литургия

Организатор: Църковното Настоятелство

 

12,00 ч. – местност „Св. Спас”, кв. „Църква”

Спасовден – курбан за здраве и празнична програма

Организатори: Църковно Настоятелство и НЧ „Просвета – 1909 г.”, кв. „Църква”

 

12,30 ч. – местност„Манастир”, с. Лесковец

Спасовден – курбан за здраве

Организатор: Кметство и НЧ „Солидарност – 1930 г.” с. Лесковец

 

14,00 ч. – НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци

„Спасовден“ – Ден на хлебаря и сладкаря – демонстрация и честване

Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”

 

16,00 ч.-   площада, гр. Батановци

„Спасовден“ – традиционен събор

Организатори: НЧ “Просвета – 1909 г.” и Кметство Батановци

 

                    7 юни

10,00 ч. –  читалището

Изложба на ръчно изработени предмети от пластмаса и хартия

Организатор: НЧ „7-ми септември 1961 г.”, кв. „Димова махала”

 

                     7-8 юни

19,00 ч. – пред читалището, с. Вискяр

Ден на селото – празнична програма

Организатор: Кметство и НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1933 г.” с. Вискяр

 

                   8 юни

17,00 ч. –  пред читалището, с. Студена

„Спасовден“ – Ден на селото – празнична програма

Организатор: Кметство с.Студена

 

                   11 юни

14,00 ч. – читалищен клуб

Концерт на детска музикална школа

Организатор: НЧ „Елин Пелин -1903 г.”

 

                              16 юни

17,00 ч – на площада, с. Големо Бучино

Ден на селото –  празнична програма

Организатор: Кметство и НЧ „Люлински изгрев – 1903 г.” с. Големо Бучино

 

                    17 юни

9,00 ч. – църква „Св. Троица” с . Дивотино

Молебен и курбан за здраве

Организатор: Кметство и НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

 

15,30 ч. – Клуб „Миньор“

„Науката и човекът“ – аудиовизуална поредица, епизод 5

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, гр. Перник

 

                             18 юни    

17,30 ч. – галерия „Марин Гогев“, кв. „Изток”

Изложба, посветена  на 90 години от обявяването на Перник за град

Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”   

                             19 юни

12,00 ч. – Параклиса „Св. Паисий Хилендарски“, с. Кралев дол

„Ден на Паисий Хилендарски“ – празнична програма и курбан за здраве

Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“

 

                          20 юни

18,00 ч. – НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

„На раздумка с чичо Стоян” – среща разговор с потомците на именития автор

Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

 

21 юни

10,00 ч. – гр. Батановци

Еньовден – бране на билки и беседа

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.” град Батановци

 

                    22 юни

19,00 ч. – площада, с. Витановци

Традиционен събор – празнична програма

Организатор: Кметство и НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, село Витановци

 

                   24 юни

10,00 ч. – в читалището

„Творчеството на Димитър Димов“ – изложба по случай 110 години от рождението на писателя

Организатор: НЧ „7-ми септември – 1961 г.”, кв. „Димова махала”

 

15,30 ч. – Клуб „Миньор“

„Атлас – новото познание за познатите страни“ съвременен дайджест (ежемесечен информационен бюлетин)

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, град Перник

 

                             29 юни

 9,00 ч. – манастир „Св. Св. Петър и Павел”, с. Дивотино

Курбан за здраве

Организатор: Кметство и НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” с. Дивотино

 

10,00 ч. – църква „Св. Св. Петър и Павел”, с. Мещица

Литургия и курбан за здраве

Организатор: Църковно Настоятелство, Кметство и НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 

12,00 ч. – църква „Св. Йеремей“, с. Рударци

 „Петровден“ –  курбан за здраве  

        Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

 

12,00 ч. – църква „Петър и Павел“ с .Кралев дол

„Петровден“- храмов празник и  курбан за здраве

Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“ с .Кралев дол

 

17,00 ч. – на площада, кв. „Църква”,  гр. Перник

Ден на квартала – празнична програма

Организатори: Кметство и НЧ „Просвета – 1909 г.”, кв. „Църква”

 

Х. ДРУГИ

 

14 юни

14,00 ч. – Второ фоайе на Дворец на културата

„Учителят, който ме вдъхновява`2019” – награждаване на участниците в конкурса

 

22 юни

10,00 ч.- Общински младежки дом, кв. Изток

Международен  ден на йогата /по отделна програма /