Home Култура и изкуство Уникална културна програма за януари с кулминация СУРВА
Уникална културна програма за януари с кулминация СУРВА

Уникална културна програма за януари с кулминация СУРВА

0
0

Снимка на публикацията: Daniel Andonov Photography

ОБЩИНА ПЕРНИК

КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОНЕН СПРАВОЧНИК

 

М. ЯНУАРИ 2019 Г.

  

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

 

13 – 14 януари

18,00 ч. – 24,00 ч. – Селищата от региона

Народен празник “Сурва” – местни маскарадни игри

Организатор: Кметства и читалища /по отделна програма/

 

14 – 23 януари

10,30 ч. – 16,00 ч. – детските градини

„Да бъде!“ – Детска маскарадна щафета /по отделна програма/

 

25 – 27 януари

ХХVIII  Международен фестивал на маскарадните игри “Сурва

/по отделна програма/

 

ІІ. ГАЛЕРИИ

 

10 януари

17,00 ч.  – Галерия “Артсалон”

Изложба живопис на Жизела Мура – Италия

 

15 януари

17,00 ч. – Клуб на интелигенцията

„Сурва – традиции и съвременност“обща художествена изложба

Организатор: Клуб на интелигенцията и Регионален исторически музей

 

17 януари

17,00 ч.  – Галерия “Кракра”

Изложба живопис на Богомил Благоев

 

22 януари

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, фоайе пред Детски отдел

„Колоритът на сурвакарските игри и маски” – традиционна изложба на детски рисунки от АТЕЛИЕТО при ХГ Перник

 

23 януари

16,00 ч.  – Фоайе на хотел “ Струма

“ Тайните на Сурва ” – изложба приложно изкуство

Организатор: IX ОУ „Т.Ненков“и  Художествена галерия

 

24 януари

14,00 ч.  – Галерия “ При кмета

“ Магията на Сурва ” –изложба от конкурс за детски рисунки

 

25 януари

13,30 ч. – Галерия „Любен Гайдаров“

“Сурва арт” – обща  художествена изложба

 

ІІІ. МУЗЕИ

Изложби:

 

1-15 януари

„Нашите светини“ – 175 години храм „Свети Георги“, Перник

 

1– 31 януари       

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
  • „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН с участие на експонати от фонда на РИМ – Перник.
  • „Пришълец от палеогена“

 

22 януари

16,00 ч. – Регионален исторически музей

„Да споделиш Сурова“ – изложба, представяща дарението на Хенри ван дер Кроон

 

ІV. ТЕАТЪР

 

5 – 21 януари

14,30 ч.- 22,30 ч. / понеделник – петък/ – Театрален салон „Георги Русев“

11,00 ч.-22,30 ч. /събота и неделя/

Кино в театъра 2D и и 3D прожекции

 

21 януари

18q30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Презентация на чуждоезиково обучение

Организатор: Езиков център ФОРС

 

22 януари

19,00ч. – Театрален салон „Георг и Русев“

„Секскомедия в лятна нощ“  – по Уди Алън

Постановка: Юрий Дачев

Участват: Мартина Вачкова, Атанас Атанасов, Стефан Цирков, Стелиян Николов, Станислава Николова, Иванка Шекерова, Емануил  Костадинов

 

 

  1. БИБЛИОТЕКИ

 

14 януари

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

„Сурва и тайнството на маската” – изложба от публикации, проследяващи историята, символиката и мистиката на сурвакарските и кукерските маски

 

28 януари

10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Краезнание

„Библейската надвременност на писателя, хумориста, журналиста и почетния гражданин на Перник Дамян Бегунов“ –  по повод 90 години от рождението му (30.01.1929 – 25.01.2014 г.) – витрина

 

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ

 

8  януари

9,30 ч. – ДГ №4“Чуден свят“

Образователен концерт на Народния оркестър към ОК  Дворец на културата  с  ръководител Венцислав Андонов

 

 

10  януари

10,00 ч. – ДГ №12“Радост“

Образователен концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,  диригент Трифон Трифонов

 

 

17  януари

18,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата

„Фолклорът – настояще и бъдеще” – концерт на Народния оркестър

към ОК Дворец на културата с ръководител Венцислав Андонов

 

20  януари

11,00 ч. – Музикално фоайе, Дворец на културата

Матине – концерт на Камерен оркестър „Орфей”, диригент Райчо Христов

 

22  януари

10,30 ч. – ДГ №15“Райна Княгина“

Образователен концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,  диригент Трифон Трифонов                   

 

VІІ.  ШОУ-ПРОГРАМИ

 

24 януари 

18,00 ч. – пред Общински младежки дом – кв.Мошино

„Игри с маски“ – танцов спектакъл

Организатор: Общински младежки дом

 

VІІІ.  ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

 

                    1 януари

8,00 ч. – с. Рударци

Васильовден – честване

Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

 

4 януари

11,00 ч. – Дневен център за възрастни хора, с. Мещица

Зимни празници – беседа

Организатор: НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 

        13,30 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

        140 г. от рождението на Яворов – честване

Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

                   6 януари

9,00 ч. – река Рударска, с. Рударци

Йордановден – ритуал „Вадене на кръста“

Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

 

10 – 30 януари

16,00 ч. – Атриум на Областна администрация, град Перник

Сурвакарска работилница – изложбапластики и маски на Кирил Щрапулин

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                     15 януари

17,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин – 1903”, читалищен клуб

Представяне на списанието „Изживей България“ – среща с творческия колектив

Организатор: НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”                           

                   

                      21 януари

10,00 ч. – Клуб на пенсионера, кв. „Калкас”

Бабинден – честване

Организатор: НЧ „Данчо Иванов – 1927 г.”, кв. Калкас

 

11,00 ч. – Дневен център за възрастни хора, с. Мещица

„Бабин ден” – честване

Изложба на традиционни ястия и хлябове

Организатор: НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 

12,00 ч. – НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

„Бабинден“ – тържество  

Организатор: НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

 

12,30 ч.- НЧ „Просвета – 1909 г.” , гр. Батановци

Честване Деня на родилната помощ. Ритуал за „Бабин ден”

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.”гр.Батановци  

 

13,30 ч.- НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

Бабинден – пресъздаване на обичая

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

 

16,00 ч. – Vip Gallery, БК „Елена“

„Бабин ден по градски“ –  Дискусия на тема „Празник на мъдростта и добрината“

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                     22 януари

17,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”, читалищен клуб

„Бабинден” – традиционна среща

Организатор: НЧ ”Елин пелин – 1903 г.”

 

                    23 януари

11,00 ч.- НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

„Нено и Неновица”– да си спомним за Любен Каравелов  по повод 140г. от кончината  му

Организатор: НЧ „Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

 

        14,00 ч. – в Клуб „Ален мак”, кв. „Изток”

        „Бабин ден” – честване

        Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

                           28 януари

        14,00 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

„За обичая Сурва” –  среща разговор с етнолог

Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

 

 

 

 

XХVIII МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА МАСКАРАДНИТЕ ИГРИ

“СУРВА” ПЕРНИК 2019

 

П Р О Г Р А М А

 

25 януари

 

09,00 – 17,00 ч. – Конферентна зала, Дворец на културата

“Делниците и маските” – научна конференция

 

10,00 – 17,00 ч. – Обединен детски комплекс

“Децата на Сурва“ –  творческа  забавачница

 

10,30 – 18,00 ч.Общински младежки дом

“Мечкарница” – работилница за маски (продължава и през трите дни)

 

11,00 ч. – пред Общинския младежки дом

“Рецептите на Сурва” – кулинарни демонстрации и дегустации на традиционни зимни ястия, с участието на гости от Сърбия и Р. Македония

 

13,30 ч. – Галерия „Любен Гайдаров“

“Сурва арт” – обща художествена изложба

 

14,00 ч. – пл. “Кракра”

Сурвакариада” – младежко маскарадно дефиле

 

17,45 ч. – Централна градска част

Факелно сурвакарско  шествие

 

18,00 ч. – пред Двореца на културата

„В ритъма на Сурва ”- концерт спектакъл и официално откриване на ХХVIII  МФМИ “Сурва” – Перник`2019

 

19,30 ч. – Сурвакарско село

“Приятели без граници” – концертна програма на чуждестранните групи

 

26  януари

10,00 – 17,00 ч. – Централна градска част

Състезателни фестивални дефилета

 

10,30 – 18,00 ч.Общински младежки дом

“Мечкарница” – работилница за маски

 

11,00 – 14,00 ч. – пред Двореца на културата

Втора сцена за гостуващите чуждестранни групи

 

11,00 – 16,00 ч. – Общинския младежки дом

„Сподели Сурва“ – творчески ателиета за деца

 

18,00 ч. – Сурвакарско село

“На мегдана” – фолклорна програма

 

19,00 ч.,  Първо фоайе,  Дворец на културата

“Приятели без граници” – среща с гостуващите чуждестранни групи

 

 

27  януари

 

10,00 – 17,00 ч. – Централна градска част

Състезателни фестивални дефилета

 

10,30 – 18,00 ч.Общински младежки дом

“Мечкарница” – работилница за маски

 

11,00 ч. – Естрада, Градски парк

Кулинарно шоу

 

11,00 – 16,00 ч. – Общинския младежки дом

„Сподели Сурва“ – творчески ателиета за деца

 

18,00 ч. – пл. “Кракра”

“До нови срещи, Сурва ” – официално закриване на фестивала

 

28  януари

10,00 ч. – Конферентна зала, Дворец на културата

Пресконференция на журито и обявяване на резултатите от класирането на маскарадните групи, участници в ХХVІII МФМИ „Сурва“ – Перник` 2019